Jak vybrat pečivo?

Pečivo patří do našeho jídelníčku již tisíce let. První chleba byl dokonce upečen již v neolitu, což je zhruba 10 000 let před naším letopočtem. Ani za takto dlouhou dobu se ovšem všichni lidé nenaučili, jakým způsobem by měli pečivo vybírat, aby co nejlépe posloužilo jejich záměrům. Na následujících řádcích bude přiblíženo několik užitečných rad, které tento výběr usnadní.
 
 

Kde hledat cukry a tuky?

Jestliže se chcete vyhnout nadbytečnému příjmu cukrů a tuků, je třeba si dávat pozor na vybrané druhy pečiva. U jemného pečiva to jsou hlavně výrobky z listového těsta a výrobky s náplněmi, u trvanlivého pečiva se vyvarujte plněným sušenkám a oplatkům, a to především ve chvíli, kdy mají i tukovou polevu. Některé produkty mají i okolo 30 % tuku.
 
 

Pozor na krystalickou sůl!

Některé pekařské výrobky obsahují ve značném množství rovněž sůl. Dlouhodobě se ukazuje jako nezdravá především konzumace pečiva sypaného krystalickou solí.
 
 

Tmavé neznamená zdravé!

Při výběru pečiva se nenechte poplést jeho vzhledem. V žádném případě neplatí rovnice, že tmavé pečivo musí být nutně celozrnné. Někdy se totiž přibarvuje prostřednictvím karamelu, ale také pražených obilovin. Celozrnné pečivo bývá zpravidla mírně tmavší, šedobéžové až lehce nahnědlé. Také výskyt semínek a zrníček nemusí garantovat celozrnnost, protože může jít o výrobek zhotovený z bílé mouky, do něhož jsou semínka dodána uměle.
 
 

Jak vyzrát na trvanlivost?

Jak byste měli postupovat při výběru pečiva, jestliže pro vás má největší význam jeho trvanlivost? U chleba poznáte tradičním způsobem vyrobený bochník tak, že má trvanlivost až 5 dní. Průmyslově vyráběné chleby sice vydrží také několik dnů, ale snáze podléhají plísním. Bílé pečivo je potom určeno k okamžité spotřebě, jeho životnost můžete prodloužit tím způsobem, že ho uložíte do spodku chladničky, kde vydrží i do druhého dne. Příliš si na něm ale nepochutnáte!
 
 

Celozrnná mouka je zdravější

Roli při výběru by měla hrát i kvalita mouky, z níž je pečivo vyrobeno. Zde je třeba uvědomit si rozdíl mezi bílou (rafinovanou) a celozrnnou moukou. Ve druhé jsou obsaženy složité cukry, jež se uvolňují do krve postupně v průběhu celého zažívání. Díky tomu má člověk stálou hladinu krevního cukru. U bílé mouky se naopak jednoduché cukry vstřebají ihned do krve, a proto se zvýší cukr v jednom okamžiku.
 
 

Chléb by měl zvonit!

Na závěr pak jedna rada, jež se týká výběru chleba, který většina lidí kupuje nejčastěji. U správného chleba by se měl po zaklepání ozvat zpod kůrky příjemný dunivý tón. Nedopečený chleba se pak pozná podle toho, že je abnormálně bledý a světlý.
 
 
 
Průvodce dodal internetový obchod VšeVýhodně.cz